W październiku uczniowie klasy 2B wybrali się do laboratorium „Pollena” w Ostrzeszowie, w którym uczestniczyli w różnych ciekawych eksperymentach i doświadczeniach. Do świata chemii wprowadziła dzieci pani Daria Kowalczyk – dyrektor ds. produkcji, badań i rozwoju.
Podczas przeprowadzanych eksperymentów dzieci obserwowały zmiany jakie zachodziły w przebiegu różnych reakcji chemicznych. Zapoznały się również ze szkłem laboratoryjnym i dowiedziały się, że jest ono odporne na wysoką temperaturę i substancje chemiczne np. bagietki szklane – służą do mieszania substancji; cylinder miarowy i zlewki – służą do odmierzania płynnych substancji.
Eksperymenty, w których dzieci brały udział to:
Jak zrobić kolorowy wulkan?
Magiczny balon – napompowany przy pomocy dwutlenku węgla powstałego w wyniku reakcji.
„Kwas czy zasada” – badanie papierkiem lakmusowym
Zagadki
Wszystkie eksperymenty zostały uwieńczone na zdjęciach.
Doświadczenia wzbudziły ciekawość wśród dzieci i na pewno zachęciły do dalszego odkrywania nauki. Zdobyły wiedzę, jak należy zachować się podczas wykonywania doświadczeń oraz obowiązującego stroju: rękawiczki, biały fartuch i okulary ochronne.
Poznały również różne produkty jakie produkuje firma Pollena np. mydła, żele, szampony, kremy, balsamy oraz ich zastosowaniem.
Kolejnym ciekawym punktem naszej wycieczki była wizyta w Klasztorze Sióstr Nazaretanek.
W klasztorze, dzieci brały udział w zajęciach o tematyce „Zajęcia pierwszych zakonników”, czyli warsztaty pisania gęsim piórem. Siostra Agata zapoznała dzieci z początkami piśmiennictwa i warsztatem średniowiecznego pisarza. Dzieci poznały kto to był skryba (osoba przepisująca księgi) i skryptorium(miejsce do przepisywania ksiąg).
Zaprezentowała bardzo starą księgę, pisaną ozdobnymi literami i oprawioną w drewnianą okładkę.
Po zapoznaniu się z teorią pisania, dzieci przystąpiły do zadań praktycznych i rozpoczęły zajęcia kaligrafii – czyli sztuki pięknego pisania.
Dzieci próbowały wcielić się w trudną rolę średniowiecznego skryby pod okiem siostry Agaty. Podczas pisania pracowały w skupieniu, dokładnie i starannie pisały swoje imiona. Myślę, że było to ciekawe doświadczenie dla całej klasy. Dziękujemy pani Małgorzacie Migdzie za zorganizowanie tak wspaniałej, ciekawej i pełnej atrakcji wycieczki.
Relacja i zdjęcia: D. Krzeszowska