Matematyka jest wszędzie.

Podsumowanie projektu ,,Matematyka jest wszędzie’’ w SP 6.

            Dnia 29 maja w Szkole Podstawowej nr 6 odbyło się uroczyste podsumowanie projektu ,,Matematyka jest wszędzie’’. W uroczystości tej uczestniczyli uczniowie i rodzice klas V i VI, a także nauczyciele i dyrekcja szkoły. Wcześniej miała miejsce w szkole prezentacja publiczna dokonań uczniów klas IV.

Projekt ten jest finansowany przez Urząd Miejski w Ostrowie Wielkopolskim. W ramach tego projektu wprowadzono korelacje matematyczną wraz z takimi przedmiotami jak: język polski, historia i przyroda. Najlepsi uczniowie klas V i VI przez ponad miesiąc wykonywali zadania, które były związane z tematem: ,,czym jest drzewo w naszej kulturze?’’. Łącznie spędzili 60 godzin na realizacje godzin ze wszystkich przedmiotów z korelacji.

W klasie V projekt dotyczył drzew w naszym mieście. W oparciu o to uczniowie wykonywali na matematyce diagramy wysokości drzew, tworzyli i rozwiązywali zadania matematyczne, a także poszukiwali w wybranym parku śladów linii prostopadłych i równoległych oraz kątów. Ponadto na innych przedmiotach uczniowie mieli okazje: zapoznać się ze sztuką argumentowania, stworzyć kampanie reklamową ,,W obronie drzew’’, zwiedzić ostrowskie parki, wskazać czynniki ułatwiające i hamujące wzrost drzewa, zapoznać się z dziejami naszego miasta (postaciami, budynkami i symbolami), nabyć orientacji w terenie i zrozumieć wpływ człowieka na środowisko.

Klasa VI na 30 godzinach zajęć projektowych zajmowała się drzewami w naszym regionie. Na matematyce uczniowie dokonali pomiarów i obliczeń powierzchni Pałacu Myśliwskiego w Antoninie, ułożyli i rozwiązali zadania typu: droga, prędkość, czas powiązanych z wycieczką do Antonina, a także wykonali zadania o treści ekologicznej. Na pozostałych przedmiotach uczniowie zajmowali się przede wszystkim: redagowaniem ogłoszenia o przedstawieniu w formie afisza teatralnego, układaniem zaproszenia dla rodziców na spektakl, przygotowaniem inscenizacji „Sędzia Przyroda Polska oskarża”, wykonywaniem drzewa genealogicznego Antoniego Radziwiłła, przygotowaniem plakatów przedstawiających pałacyk i ogród angielski w Antoninie,  poznawaniem architektury pałacyku w Antoninie oraz zapoznawaniem się z pomnikami przyrody w rezerwacie przyrody ,,Wydymacz’’.

YouTube Preview Image

Wystawa prac uczniów realizujących projekt odbyła się w czasie festynu z okazji Dnia Dziecka. Na prezentacje przybyli rodzice uczniów, którzy z wielkim zainteresowaniem przyglądali się efektom pracy swoich dzieci. Gości powitała Dyrektor SP 6 – Pani Anna Galant. Doskonałym podsumowaniem projektu był spektakl z języka polskiego ,,Sędzia Przyroda Polska oskarża’’, a także bogata wystawka prac z innych przedmiotów. Podczas spotkania rodzicie bardzo dobrze odebrali zajęcia projektowe. Podkreślili oni w ten sposób potrzebę realizacji podobnych zajęć w kolejnych latach.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA

            Relacja: R. Leszczyński. Zdjęcia: H. Paszkowiak.

Comments are closed.