Dzień eksperymentów i kaligrafii

1475739109968W październiku uczniowie klasy 2B wybrali się do laboratorium „Pollena” w Ostrzeszowie, w którym uczestniczyli w różnych ciekawych eksperymentach i doświadczeniach. Do świata chemii  wprowadziła dzieci pani Daria Kowalczyk – dyrektor ds. produkcji, badań i rozwoju.

Podczas przeprowadzanych eksperymentów dzieci obserwowały zmiany jakie zachodziły w przebiegu różnych reakcji chemicznych. Zapoznały się również ze szkłem laboratoryjnym i dowiedziały się, że jest ono odporne na wysoką temperaturę i substancje chemiczne np. bagietki szklane  – służą do mieszania substancji; cylinder miarowy i zlewki – służą do odmierzania płynnych substancji.

Eksperymenty,  w których dzieci brały udział to:

Jak zrobić kolorowy wulkan?

Magiczny balon – napompowany przy pomocy dwutlenku węgla powstałego w wyniku reakcji.

„Kwas czy zasada” – badanie  papierkiem lakmusowym

Zagadki

Wszystkie eksperymenty zostały uwieńczone na zdjęciach.

Doświadczenia wzbudziły ciekawość wśród dzieci i na pewno zachęciły do dalszego odkrywania nauki. Zdobyły wiedzę, jak należy zachować się podczas wykonywania doświadczeń oraz obowiązującego stroju: rękawiczki, biały fartuch i okulary ochronne.

Poznały również różne produkty jakie produkuje firma Pollena np. mydła, żele, szampony, kremy, balsamy oraz ich zastosowaniem.

Kolejnym ciekawym punktem naszej wycieczki była wizyta w Klasztorze Sióstr Nazaretanek.

W klasztorze, dzieci brały udział w zajęciach o tematyce „Zajęcia pierwszych zakonników”, czyli warsztaty pisania gęsim piórem. Siostra Agata zapoznała dzieci z początkami piśmiennictwa i warsztatem średniowiecznego pisarza.  Dzieci poznały kto to był skryba (osoba przepisująca księgi) i skryptorium(miejsce do przepisywania ksiąg).

Zaprezentowała bardzo starą księgę,  pisaną ozdobnymi literami i oprawioną w drewnianą okładkę.

Po zapoznaniu się z teorią pisania,  dzieci przystąpiły do zadań praktycznych i rozpoczęły zajęcia kaligrafii  – czyli sztuki pięknego pisania.

Dzieci próbowały wcielić się w trudną rolę średniowiecznego skryby pod okiem siostry Agaty. Podczas pisania pracowały w skupieniu, dokładnie i starannie pisały swoje imiona. Myślę, że było to ciekawe doświadczenie dla całej klasy. Dziękujemy pani Małgorzacie Migdzie za zorganizowanie tak wspaniałej, ciekawej i pełnej atrakcji wycieczki.

Relacja i zdjęcia: D. Krzeszowska

 

Posted in WYCIECZKI | Możliwość komentowania Dzień eksperymentów i kaligrafii została wyłączona

Comments are closed.