15 listopada 2014 roku w Szkole Podstawowej nr 6 w Ostrowie Wielkopolskim odbył się pierwszy etap XVII edycji Ostrowskiego Konkursu Piosenki Religijnej „Cecyliada”. Projekt został przygotowany i zrealizowany przez Stowarzyszenie Kulturalno – Edukacyjne „Przyjaciele Szóstki”, w ramach zadania publicznego Ze śpiewem i tańcem przeciwko agresji, w celu przeciwdziałania uzależnieniom i patologiom społecznym. Zadanie zostało zrealizowane ze środków Gminy Miasto Ostrów Wielkopolski.
W tegorocznej edycji konkursu wzięło udział ponad 300 osób, szczególnie uczniów szkół podstawowych i przedstawicieli scholi parafialnych, z Ostrowa Wielkopolskiego, Skalmierzyc, Wysocka, Goliny i Huty, wraz z rodzicami i opiekunami. Celem pierwszego etapu – warsztatów i przesłuchań, było szerzenie idei profilaktyki zagrożeń cywilizacyjnych, a ponadto przeciwdziałanie przemocy, agresji i wszelkim zachowaniom ryzykownym przez upowszechnianie śpiewu, muzyki i tańca jako alternatywnego sposobu spędzania wolnego czasu oraz wykorzystania go do rozwijania własnych zainteresowań. Dlatego uczestnicy, oprócz tego, że brali udział w zmaganiach konkursowych, uczestniczyli też w warsztatach muzycznych połączonych z profilaktyką.
Były to między innymi zajęcia z arteterapii, która poprzez sztukę wykorzystuje spontaniczną ekspresję i twórczy potencjał dziecka, w celu osiągnięcia pozytywnych zmian zachowań, a także pomaga poznać, uporządkować, zrozumieć i odreagować własne emocje. Dzieci uczyły się zatem jak można zobaczyć smaki, pokolorować zapach, posmakować dźwięków, czy tez dotknąć kolorów. Te niezwykle interesujące zajęcia, oprócz waloru terapeutycznego, miały też niewątpliwie wpływ na rozwój dziecięcej wyobraźni.
Uczniowie brali również udział w warsztatach profilaktycznych „Wybieram zdrowie, zagrożeniom mówię NIE”, których celem było promowanie zdrowego stylu życia, podnoszenie świadomości dotyczącej przyczyn sięgania po nikotynę, alkohol i środki uzależniające oraz kreowanie wzorców spędzania czasu wolnego. Uczniowie aktywnie uczestniczyli w dyskusjach i rozmowach, pracowali w grupach oraz wykonali plakaty, które zostaną zaprezentowane podczas koncertu finałowego.
Wszyscy uczestnicy chętnie wzięli też udział w warsztatach muzycznych, prowadzonych przez ks. Grzegorza Mączkę i p. Daniela Plewińskiego, podczas których mogli nie tylko pracować nad swoim umiejętnościami, ale też bawić się dźwiękami i wspólne odkrywać piękno muzyki. Forma zajęć sprawiła natomiast, że dzieci mogły zawrzeć nowe znajomości, a grupy wzajemne się ze sobą zintegrować. Wspólny śpiew, wybijane rytmu, a nawet taniec sprawiły wszystkim wiele radości i umiliły oczekiwanie na werdykt.
Większość zajęć prowadzonych było z myślą o dzieciach, jednak i dorośli – rodzice oraz opiekunowie – mogli znaleźć coś dla siebie. We współpracy z Komendą Powiatową Policji w Ostrowie Wielkopolskim zorganizowano spotkanie z nadkom. Krzysztofem Kulą, dotyczące bezpiecznego korzystania z Internetu. Uczestnicy dowiedzieli się m. in. z jakimi zagrożeniami mogą spotkać się ich pociechy w cyberprzestrzeni, w jaki sposób im zapobiegać i jak reagować, gdy się już pojawią.
W ramach podsumowania przeprowadzonych spotkań i warsztatów powstanie wystawa prac wraz z fotorelacją, która zostanie udostępniona w holu Szkoły Podstawowej nr 6. Natomiast zwieńczeniem pierwszego etapu zmagań konkursowych będzie finał przeprowadzony w formie koncertu. Spośród wszystkich uczestników, którzy występowali w trzech kategoriach: soliści, zespoły wokalne i wokalno – instrumentalne oraz schole parafialne, jury wyłoniło tych, którzy w najbliższą środę zaprezentują się szerszej publiczności i zawalczą o główną nagrodę – klucz do muzyki św. Cecylii. Są to:
w kategorii zespoły wokalne i wokalno – instrumentalne:
- zespół „Tęcza” ze Szkoły Podstawowej nr 1
- grupa z Niepublicznej Szkoły Podstawowej w Wysocku Wielkim
- „Promyczki” ze Szkoły Podstawowej nr 11
- „Złote nutki” ze Szkoły Podstawowej w Skalmierzycach
w kategorii soliści:
- Weronika Waliszewska – SP1
- Agata Orzechowska – SP w Wysocku Wielkim
- Adrianna Mioduszewska – SP11
- Marcelina Kazojć – SP9
- Anna Jelak – SP w Golinie
- Julia Wojtczak – SP w Hucie
w kategorii schole parafialne:
- „Katarzynki” – parafia pw. Św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Skalmierzycach
- „Boże skrzaty” – parafia pw. M. B. Częstochowskiej
- „Boże krówki” – parafia pw. Miłosierdzia Bożego.
Cecyliada to radosne święto, które łączy młodych ludzi, doceniających wartość muzyki chrześcijańskiej i odnajdujących radość w śpiewaniu na cześć Stwórcy. To także ważne wydarzenie kulturalne dla mieszkańców osiedla i całego miasta. Pragniemy, aby przyniosło ono wymierne efekty, które pomogą budować pozytywne relacje międzyludzkie i przyczynią się do przeciwdziałania zachowaniom niepożądanym wychowawczo. Dlatego zapraszamy serdecznie na koncert finałowy, który odbędzie się 19 listopada o godzinie 16.30 w Szkole Podstawowej nr 6. Wiemy z doświadczenia, że gromadzi on nie tylko dzieci – uczestników konkursu, ale i ich koleżanki, kolegów, nauczycieli oraz całe rodziny. Stąd pomysł organizatorów, aby w treściach tegorocznej XVII już edycji konkursu podkreślona została miłość, jako szczególne powołanie rodziny każdego człowieka, a równocześnie wartość, która pozwala przeciwdziałać przemocy i agresji.
rel.: A. Berkowska, fot.: A. Barczak