Stypendium szkolne

Uwaga Rodzice!

Pomoc materialna o charakterze socjalnym w formie stypendium szkolnego.

Wnioski można składać od 1 do 15 września 2016 r. u pedagoga szkolnego.

Warunkiem przyznania stypendium szkolnego jest faktyczne zamieszkanie na terenie Gminy Miasto Ostrów Wielkopolski oraz potwierdzenie uczęszczania dziecka do szkoły (pieczątka szkoły na wniosku).
KOMU PRZYSŁUGUJE STYPENDIUM SZKOLNE
Stypendium szkolne przysługuje uczniom znajdującym się w trudnej sytuacji materialnej wynikającej z niskich dochodów w rodzinie (miesięczny dochód na 1 osobę nie przekraczający kwoty 514,00 zł netto – kwota obowiązująca od 1 października 2015 r.) do czasu ukończenia kształcenia, nie dłużej jednak niż do ukończenia 24 roku życia, a w szczególności gdy w rodzinie występuje:
• bezrobocie,
• niepełnosprawność,
• ciężka lub długotrwała choroba,
• wielodzietność,
• brak umiejętności wypełniania funkcji opiekuńczo-wychowawczych,
• alkoholizm lub narkomania,
• gdy rodzina jest niepełna,
• w rodzinie wystąpiło zdarzenie losowe.
Rodziną w rozumieniu art. 6 pkt. 14 ustawy o pomocy społecznej są osoby spokrewnione lub niespokrewnione pozostające w faktycznym związku, wspólnie zamieszkujące i gospodarujące.

 

STYPENDIUM SZKOLNE JEST PRZYZNAWANE NA WIOSEK
• rodziców /opiekunów prawnych niepełnoletniego ucznia/,
• pełnoletniego ucznia,
• dyrektora szkoły,
• z urzędu.

 

OKRES PRZYZNANIA
Stypendium szkolne jest przyznawane na okres nie krótszy niż miesiąc i nie dłuższy niż 10 miesięcy w danym roku szkolnym.
DOCHÓD UPRAWNIAJĄCY DO POMOCY
Miesięczna wysokość dochodu na osobę w rodzinie ucznia, uprawniająca do ubiegania się o stypendium szkolne, nie może być większa niż 514 zł.
Wysokość dochodu oblicza się na zasadach określonych zgodnie z art. 8 ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej, Dz. U. z 2015 r., poz. 163 ze zm.).
Za dochód uważa się sumę miesięcznych przychodów z miesiąca poprzedzającego złożenie wniosku, tj. z miesiąca sierpnia lub w przypadku utraty dochodu – z miesiąca, w którym wniosek został złożony. Wykazane dochody muszą być potwierdzone odpowiednim zaświadczeniem albo oświadczeniem. Za źródła dochodów uważa się w szczególności: wynagrodzenie za pracę wynikającą z umowy o pracę, umowy zlecenia, umowy o dzieło; wynagrodzenie za płatną praktykę; świadczenia wynikające z ustawy o świadczeniach rodzinnych, tj.: zasiłek rodzinny oraz dodatki do zasiłku rodzinnego, świadczenia opiekuńcze, specjalny zasiłek opiekuńczy, zasiłek pielęgnacyjny i świadczenie pielęgnacyjne wraz z dodatkiem; świadczenia z funduszu alimentacyjnego; alimenty zasądzone dobrowolne; emerytury; renty inwalidzkie; renty socjalne; renty rodzinne i inne; stypendia; świadczenia pieniężne z pomocy społecznej; dodatki mieszkaniowe; zasiłki dla osób bezrobotnych, wynagrodzenie z tytułu odbywanego stażu pracy, świadczenie przedemerytalne; darowizny; dochody z posiadanych ha przeliczeniowych; dochody z prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej, dochody z prac dorywczych oraz inne nie wymienione wyżej.
DOKUMENTY POTWIERDZAJĄCE WYSOKOŚĆ DOCHODÓW
Do wniosku o stypendium szkolne należy dołączyć wszystkie dokumenty potwierdzające uzyskany dochód z miesiąca poprzedzającego złożenie wniosku, tj. z miesiąca sierpnia zgodnie z tabelą w CZĘŚCI B wniosku o przyznanie pomocy materialnej o charakterze socjalnym w formie stypendium szkolnego.

Dołączając do wniosku oświadczenie zamiast zaświadczenia konieczne jest dopisanie klauzuli o następującej treści: „Jestem świadomy odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia”.

Rodzice ucznia otrzymującego stypendium szkolne albo pełnoletni uczeń obowiązani są niezwłocznie powiadomić organ, który przyznał stypendium o ustaniu przyczyn, które stanowiły podstawę jego przyznania. Należności z tytułu nienależnie pobranego stypendium podlegają ściągnięciu w trybie przepisów o postępowaniu egzekucyjnym w administracji.
WNIOSKI DO POBRANIA W SEKRETARIACIE SZKOŁY I U PEDAGOGA

 

Posted in WYDARZENIA | Możliwość komentowania Stypendium szkolne została wyłączona

Comments are closed.