Spacer po Ostrowie…

spacer23„Spacer po Ostrowie” to tytuł projektu edukacyjnego dla uczniów klas V i VI.  Uczniowie wzięli udział w zajęciach, które przybliżyły im rodzinne miasto. Różnorodność działań umożliwiło uczestnikom rozwijanie zainteresowań i uzdolnień. Autorką i koordynatorką projektu była p. Maria Magdalena Dreczko. W realizacji zaplanowanych działań brał udział  p. Rafał Leszczyński. 
Klasy piąte na lekcjach plastyki przygotowały turystyczne mapy Ostrowa Wielkopolskiego, na których zaznaczyły najważniejsze budowle oraz ważne miejsca naszego miasta. Klasy szóste wykonały rysunki najważniejszych budowli.

W dniach 16, 17 i 23 czerwca uczniowie klas VI a i b oraz klasy V b wzięli udział w wycieczkach edukacyjnych po Ostrowie Wielkopolskim. Głównym celem naszych spacerów było poszerzenie wiedzy dotyczącej Ostrowa oraz skorelowanie treści takich przedmiotów jak: plastyka, historia i technika. Dzięki temu uczniowie mieli okazje zobaczyć wszystkie najważniejsze zabytki i miejsca turystyczne naszego miasta.

Wyprawę zaczęliśmy od założonego w 1782 r. Starego Cmentarza rzymskokatolickiego. Na cmentarzu pochowani zostali wybitni działacze związani z Ostrowem Wielkopolskim. Ponadto uczniowie mieli okazje zapoznać się z rzeźbami nagrobnymi i epitafiami na pomnikach.

Następnie udaliśmy się do tablicy upamiętniającej pierwszą ofiarę wybuchu II wojny światowej na obszarze naszego miasta. Potem zwiedzaliśmy budynek dawnego Gimnazjum Męskiego, które założone zostało w 1845 r. Uczniowie mieli okazje również podziwiać zabytkowe witraże z lat 80 XX w.

Kolejnym ważnym punktem naszej wyprawy była Konkatedra św. Stanisława Biskupa w Ostrowie Wielkopolskim. Budynek obecnego Kościoła pochodzi z początku XX w. Uczniowie klas VI i V dowiedzieli się, że budynek nawiązuje architektonicznie do sztuki neoromańskiej, a u zbiegu nawy znajdują się rzygacze w postaci smoków. W pobliżu Kościoła zwiedziliśmy również tablicę pamiątkową związaną z Powstaniem Wielkopolskim i pomnik biskupa Mieczysława Halki-Ledóchowskiego.

Podczas naszej wycieczki zwiedziliśmy także Kościół Najświętszej Marii Panny i Synagogę przy ul. Raszkowskiej. Porównaliśmy dwa zupełnie odrębne style budownictwa (pruski i żydowski. Ostatni nawiązuje do sztuki mauretańskiej). Największą jednak frajdę przyniosła naszym uczniom wyprawa na Rynek. W ramach spaceru po centrum Ostrowa poznaliśmy historię ratusza ostrowskiego i herbu miasta.

Doskonałym zwieńczeniem naszych wypraw była wspólna integracja. Uczniowie po długim spacerze zajadając się smacznymi lodami (klasa VIa pizzą), korzystając z pięknej pogody, odpoczywali przy orzeźwiającej fontannie.

Na koniec zgodnie stwierdziliśmy, że bardzo dużo dowiedzieliśmy się o naszym mieście, a maksyma: ,,cudze chwalicie, swego nie znacie’’ nas już nie dotyczy.

M. M. Dreczko, R. Leszczyński

Autorzy zdjęć: Adam Dembski, Bartosz Jasiński, Bartosz Płonka, Piotr Klawczyński

Posted in PROGRAMY, WYCIECZKI | Możliwość komentowania Spacer po Ostrowie… została wyłączona

Comments are closed.