Wizyta w pracowni Michała Szymanowskiego

rzezba1314 czerwca uczniowie klasy V a odwiedzili w pracowni Pana Michała Szymanowskiego. Mieliśmy okazję obejrzeć, posłuchać, a nawet poczuć warsztat artysty. Spotkanie z Panem Michałem przybliżyło nam jego twórczość oraz narzędzia.

Z jego opowieści dowiedzieliśmy się jak nakłada się polichromię na rzeźbach oraz w jaki sposób złoci się np. piękne barokowe ramy do obrazów. Przekonaliśmy się również, że metale – srebro i złoto potrafią być lekkie jak piórko i „latać”.

Jest to bardzo ciekawa pracownia, w której powstaje prawdziwa sztuka. Zaglądaliśmy we wszystkie zakamarki tego niezwykłego miejsca. Mieliśmy okazję dotykać prawdziwego złota dukatowego, które jest stosowane do złoceń ołtarzy, rzeźb oraz ram. Pan Michał opowiedział nam, w których okolicznych kościołach prowadził renowację ołtarzy i figur sakralnych.

W pracowni Pana Szymanowskiego odnowić można stare meble, ramy do obrazów, figury sakralne. Ponadto artysta zajmuje się rzeźbiarstwem, polichromią, złotnictwem i marmuryzacją.

Atrakcyjność naszej wyprawy wzbogacił fakt, iż do pracowni udaliśmy się jadąc na rowerach. Wycieczka rowerowa stała się okazją do wzbogacenia wiedzy dotyczącej warsztatu artysty oraz była sprawdzianem praktycznej umiejętności jazdy w kolumnie rowerowej.

Relacja: M.M. Dreczko

Posted in WYCIECZKI | Możliwość komentowania Wizyta w pracowni Michała Szymanowskiego została wyłączona

Comments are closed.