13 czerwca 2016 r. w Forum Synagoga odbyło się uroczyste podsumowanie Konkursu Ortograficznego Mistrz Ortografii. Jest to konkurs skierowany do uczniów szkół podstawowych i gimnazjów powiatu ostrowskiego. Uczestnicy mają okazję potwierdzenia swoich umiejętności związanych z opanowaniem zasad ortografii i interpunkcji.
Celem przedsięwzięcia jest rozbudzanie ambicji uczniów oraz kształtowanie zasad szlachetnego współzawodnictwa.
Udzielenie konkursowi Patronatu Honorowego Prezydenta Miasta Ostrowa Wielkopolskiego oraz objęcie Patronatem Honorowym przez Radę Języka Polskiego przy PAN w Warszawie podnosi rangę i prestiż konkursu i na pewno zachęca uczniów i nauczycieli do licznego udziału w przedsięwzięciu.
W tym roku zorganizowano już XVIII edycję Mistrza Ortografii.
W pierwszym etapie wzięło udział około 1200 uczniów w trzech kategoriach: klasy II – III
i IV – VI szkoły podstawowej oraz klasy I – III gimnazjum. Uczniowie w pierwszym etapie pisali dyktando, w kolejnej części rozwiązywali test ortograficzno – interpunkcyjny
i wreszcie w ostatnim etapie, 46 finalistów pisało dyktando na trzech poziomach. Spośród nich w każdej kategorii wyłoniony został Mistrz Ortografii, czyli uczeń, który popełnił najmniej błędów ortograficznych i interpunkcyjnych. Należy nadmienić, iż wszystkie konkursowe teksty są autorskie, tworzone na potrzeby konkursu, a pieczę nad poprawnością merytoryczną zadań sprawuje prof. A. Markowski. Prace uczniów sprawdzane są przez zespół doświadczonych polonistów głównie z ostrowskich szkół podstawowych i gimnazjów. Koordynatorką konkursu na poziomie szkół podstawowych i gimnazjalnych oraz przewodniczącą wszystkich komisji jest Anna Galant.
Uroczyste podsumowanie uczniowskich zmagań ortograficznych było okazją do tego, aby podziękować wszystkim osobom, które pracują przy organizacji konkursu. Przygotowują dyktanda, opracowują testy, sprawdzają prace uczniów, biorą na siebie trud związany z organizacją konkursu na poziomie gimnazjów i szkół podstawowych. Organizatorami konkursu są: Szkoła Podstawowa nr 5 im. Mieszka I w Ostrowie Wielkopolskim, Publiczne Gimnazjum im. Papieża Jana Pawła II Spółdzielni Oświatowej w Ostrowie Wielkopolskim, Szkoła Podstawowa nr 6 im. M. Rataja w Ostrowie Wielkopolskim, Stowarzyszenie Kulturalno – Edukacyjne Przyjaciele Szóstki oraz Wydawca Gazety „Nasz Rynek”. Uroczyste podsumowanie zostało zorganizowane dzięki finansowemu wsparciu Stowarzyszenia Fundusz Grantowy Dobrego Sąsiedztwa dla Ostrowa Wielkopolskiego.
Poniżej zamieszczone są fragmenty dyktand finałowych.
Fragment dyktanda finałowego dla uczniów gimnazjum (autorka: Maria Libera)
Historia nauczycielką życia?
– Jutro klasówka z historii! – krzyknęła Honorata, która w klasie zawsze pamięta o złowróżbnych wydarzeniach.
(…)
– Tere-fere kuku! – zawyła surrealistycznie Halinka, rodowita Wielkopolanka, ale i ona zrozumiała, że w tej sytuacji nie ma już miejsca na bezczynność, a cóż dopiero na wyrzeczenie się rzetelnej wiedzy historycznej. Dlatego też wszyscy rozważni i rozsądni uczniowie klasy trzeciej Społecznego Gimnazjum w Szczebrzeszynie schronili się w przyjaznej szkolnej czytelni i szast-prast zaaranżowali historyczną grupę wsparcia. Rozpoczęli od przeszukiwania szkolnych zbiorów starodruków, pożółkłych kartek, dostępnych czasopism, takich jak „Świat Wiedzy” czy „Mówią Wieki”. Wszystko to jednak stanowiło nieogarniony miszmasz. Dopiero Hortensja, klasowa trzpiotka, natknęła się na superpozycję zawierającą wszelkie informacje na temat hołdu pruskiego, bitwy pod Grunwaldem, powstania styczniowego czy traktatu wersalskiego. Były tam też obszerne artykuły dotyczące powstania i kształtowania się zakonów franciszkanów i dominikanów w Polsce. Nie brakło też wiedzy związanej z anarchią szlachecką, hegemonią możnowładców czy ksenofobią Sarmatów w XVIII wieku.
Widząc to, Hipolit o mało nie zachłysnął się, chlipiąc gorącą chińską herbatę posłodzoną jeżynową konfiturą, a Honorata spojrzała na koleżankę spode łba. Wszyscy jednak niemalże natychmiast rzucili się na zszarzałą książkę i chłonęli zawartą tam wiedzę sprzed wieków.(…)
Fragment dyktanda finałowego dla uczniów szkoły podstawowej klasy IV- VI
(autorka: Maria Libera)
Baśniowy kryminał
W tym roku charyzmatyczny, ale nieco chimeryczny Błażej postanowił na łapu-capu rozwiązać niepokojącą zagadkę kryminalną, która ni stąd, ni zowąd związała się z jego miejscem zamieszkania. Otóż, kiedy niedawno wracał po walentynkach do nowo wydzierżawionego minimieszkanka w supernowoczesnym wieżowcu usytuowanym w Kolonii Ostrów, ujrzał w przykurzonym korytarzu przemykającą chyłkiem postać. Niezadługo okazało się, że arcygroźny chuligan bezceremonialnie okradł mieszkanie państwa Wierzbickich, wieloletnich pracowników Biblioteki Publicznej w Ostrowie Wielkopolskim. Błażej w okamgnieniu przypomniał sobie niedawną aferę, w której o kradzież baśniowych bohaterów oskarżono Apoloniusza Przyrostka, chłystka z półdrwiącym uśmiechem. Superbohater rychło zrozumiał, że włamanie do państwa Wierzbickich jest dowodem, że owej zatrważającej kradzieży dokonał zupełni ktoś inny.(…)
Fragment dyktanda finałowego dla uczniów szkoły podstawowej klasy II – III
(autorki: Ewa Twardowska, Magdalena Świtoń – Suska)
Łasuchy
W piątkowy wieczór z okazji Dnia Kobiet zrobiliśmy mamusi niespodziankę i przyrządziliśmy wykwintną sałatkę jarzynową. Chcieliśmy sprawić jej przyjemność, ponieważ mama uważa, że sałatki i surówki są zdrowe. Przygotowaliśmy puszkę ciecierzycy, pół czerwonej cebuli, trzy łyżki oliwy, jedną żółtą paprykę, dwa ząbki czosnku, nieduży ogórek, szczyptę pieprzu, sól, troszeczkę musztardy i jogurtu(…) Wszystko przyprawiliśmy oliwą, pieprzem i solą, polaliśmy sosem musztardowo-jogurtowym i udekorowaliśmy liśćmi jarmużu i rzeżuchy. Sałatkę podaliśmy ze świeżutkim chlebem grahamem. (…)
W bieżącym roku Mistrzami Ortografii zostali:
– w kategorii uczniów szkoły podstawowej klasy II – III –Andrzej Wachna, uczeń Szkoły Podstawowej im. Polskich Noblistów w Nowych Skalmierzycach
– w kategorii uczniów szkoły podstawowej klas IV – VI – Magdalena Woźniak, uczennica Szkoły Podstawowej nr 6 im. Macieja Rataja w Ostrowie Wielkopolskim
– w kategorii uczniów gimnazjum – Julia Banasiak z Gimnazjum nr 4 im. Powstańców Wielkopolskich w Ostrowie Wielkopolskim
W tegorocznym podsumowaniu konkursu nagrody wręczyli uczniom Pani Ewa Matecka – Zastępca Prezydenta Ostrowa Wielkopolskiego i Profesor Andrzej Markowski – przewodniczący Rady Języka Polskiego przy PAN w Warszawie. Gość honorowy uroczystego podsumowania wygłosił niezwykle ciekawy wykład na temat grzeczności
w języku.