„Język migowy wyraża myśli i słowa za pomocą obrazu i gestu.
Dla osób słyszących jest językiem obcym, a poznanie go niesie za sobą takie korzyści jak nauka każdego języka obcego.“
16 marca uczniowie klasy II b gościli nauczycieli ze Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego dla Dzieci i Młodzieży Słabo Słyszącej i Niedosłyszącej w Kaliszu.
Dla drugoklasistów było to nowe doświadczenie. Po raz pierwszy spotkali osobę niesłyszącą, wzięli do ręki aparat słuchowy, poznali kilka słów w języku migowym.
Trzy przemiłe panie, które prowadziły zajęcia odpowiadały na wszelkie pytania, opowiadały na jakie trudności napotyka osoba niedosłysząca w codziennych kontaktach z ludźmi słyszącymi. Pokazały w jaki sposób możemy rozmawiać przy pomocy gestów, mimiki twarzy, mowy całego ciała. Uczniowie poznali też kilka słów w języku migowym, co sprawiło im niesłychaną radość. W przeprowadzonych zabawach i konkursach mieli możliwości wykazania się nowo zdobytymi umiejętnościami. Było wiele śmiechu i zabawy.
Na pożegnanie niespodzianka – każde dziecko otrzymało kolorowankę podpisaną swoim imieniem w alfabecie migowym. Cóż to była za przyjemność „wymigać” imię.
Trudno było się rozstać. Panie kilkakrotnie żegnały się i znów wciągnięte przez dzieci w rozmowy wracały do klasy.
Dziękujemy bardzo za piękne zajęcia i uświadomienie nam, że z ludźmi niesłyszącymi możemy się porozumiewać. Są różne sposoby, o których drugoklasiści już wiedzą. A może nauczymy się w przyszłości choć podstaw języka migowego. Podczas zajęć ujawniło się kilka talentów. Kto wie?
relacja i zdjęcia: Anna Barczak