Ulubiona książka mojego dzieciństwa
W bibliotece szkolnej od połowy października można było obejrzeć wystawę ulubionych książek z dzieciństwa nauczycieli naszej szkoły. Wśród ulubionych pozycji znalazły się między innymi: Kot w butach, Apolejka i jej osiołek M. Kruger, Cudaczek Wyśmiewaczek J. Duszyńskiej, Wiersze Brzechwy oraz Fredry, Dzieci z Bullerbyn A. Lindgren – ulubiona książka kilku nauczycieli, Niewiarygodne przygody Marka Piegusa autorstwa E. Niziurskiego, Plama na złotej puszczy B. Mrówczyńskiego, Tajemniczy ogród F.H. Burett, Paziowie króla Zygmunta A. Domańskiej, Królewna Śnieżka, Bajki Słowian Zachodnich, a nawet elementarz M. Falskiego – propozycja jednego z rodziców.
Przez prawie miesiąc uczniowie z ciekawością oglądali przyniesione przez nauczycieli książki. Niektóre z nich czytali na miejscu, inne były czytane dzieciom podczas licznych spotkań w bibliotece, a jeszcze inne były pretekstem do wypożyczenia takiego samego tytułu z biblioteki szkolnej.
Serdecznie dziękuję nauczycielom, którzy zechcieli podzielić się ulubioną książką z dzieciństwa, by w ten szczególny i zarazem osobisty sposób włączyć się promocję czytelnictwa w naszej szkole. kto jeszcze nie zapoznał się z wystawą zapraszam do połowy listopada br. do biblioteki szkolnej.
„PoczytajMy” w przedszkolu
We wtorek 8 listopada 2016 po raz kolejny grupa uczniów naszej szkoły działających w klubie czytelniczym „PoczytajMy” spotkała się z przedszkolakami – grupą „Poziomki” Przedszkola nr 2. Podczas spotkaniu uczennice naszej szkoły czytały dzieciom zabawne wiersze Aleksandra Fredry i Juliana Tuwima. Kiedy jedna osoba czytała, pozostałe przedstawiały utwór w formie pantomimy. Przedszkolakom taka forma przedstawiania utworów bardzo przypadła do gustu, gdyż oprócz słuchania mogli wykorzystać inne zmysły. Doskonale widać to było po zakończeniu prezentacji, nie mieli oni żadnych trudności z odpowiedziami na pytania dotyczące prezentowanych wierszy.
W dalszej części spotkania nasze uczennice rozdały młodszym kolegom i koleżankom ilustracje na temat czytanych utworów do uzupełnienia brakującego elementu i pokolorowania. Podczas tego etapu przedszkolaki chętnie dzielili sie wrażeniami co się im najbardziej podobało. Ponieważ wytworzyła się bardzo miła atmosfera, dziewczyny już planują kolejne spotkania do czego ich gorąco zachęcam.
Bardzo serdecznie dziękuję Kamili Maciejewskiej, Carmen Przygodzie, Julii Suskiej oraz Anastazji Janik, Liwii Mańkowskiej i Oldze Michurze za zaangażowanie w przygotowanie tego spotkania.
Opiekun: W. Płóciennik
Baśnie, bajki „widziane” z zawiązanymi oczami
W październikowy poniedziałek (10.10.16 r.) w bibliotece szkolnej w ramach obchodów Miesiąca Bibliotek Szkolnych, odbyła się zabawa rysowania ulubionych postaci z bajek, baśni z zawiązanymi oczami.
Każdy uczestnik otrzymywał ołówek, kartkę i opaskę na oczy i rysował swoją ulubiona postać. Podczas rysowania widać było skupienie na twarzy, bo to jest potrzebne , aby pamiętać gdzie i co narysowało się wcześniej. Po zdjęciu opaski często było dużo śmiechu, bo nagle okazało się, że buty nie są na nogach a na głowie, a nos na brzuchu itd. Chętnych było bardzo dużo, a niektórym tak się podobało, że podchodzili do tego zadania kilkakrotnie, wykorzystując do tego przerwy. Oczywiście uczestnictwo było dobrowolne, a efekt tych zmagań możemy obejrzeć na wystawie, przed biblioteką szkolną.
Dziękuję wszystkim za fajną zabawę i zapraszam do udziału w kolejnych imprezach czytelniczych organizowanych w bibliotece szkolnej jeszcze w tym roku.
Październik miesiąc wyjątkowy
Miesiąc październik był w tym roku dla biblioteki miesiącem wyjątkowym. W czasie jego trwania z uczniami klas młodszych spotykaliśmy się w siedzibie Szkolnego Klubu Książki na wygodnych pufach, aby wysłuchać wybranej legendy, baśni lub innej ciekawej opowieści. Po rozmowie na temat przeczytanego utworu przechodziliśmy do pomieszczeń bibliotecznych, gdzie na dzieci czekały wystawione najciekawsze książki oraz drobne nagrody takie jak naklejki, zakładki, czy cukiereczki. $#read more#$Dzieci mogły swobodnie przemieszczać się po bibliotece, oglądać i wypożyczyć książkę, która ich zainteresowała.
Klasy oczywiście nie przyszły z pustymi rękami, przyniosły laurki, życzenia i ozdoby dla biblioteki z okazji Miesiąca Biblioteki Szkolnej. Na pewno będą miłą pamiątką po spotkaniach, a ponieważ wśród życzeń były życzenia bardzo wielu czytelników i książek pięknie wydanych, to przekonana jestem że w tym roku nie zabraknie zarówno tych pierwszych, jak i drugich.
Podczas wizyty w bibliotece dzieci z zainteresowaniem również oglądały wystawę książek przyniesionych przez nauczycieli pt. „Ulubiona książka mojego dzieciństwa”. Niektóre z nich poznali podczas naszych spotkań z książką, inne były przedmiotem zainteresowania uczniów klas starszych. Przy tej okazji serdecznie dziękuję tym nauczycielom, którzy przynieśli książki na wystawę, a dzięki temu uczniowie mogli się z nimi zetknąć, a niektórzy je wypożyczyć.
Wraz z wychowawcami staraliśmy się pobudzić w dzieciach chęć korzystania z biblioteki i czytania książek. Oby tak dalej, a ponieważ w tym roku będzie się dużo działo wokół książki i czytelnictwa, więc wszyscy jesteśmy pozytywnie nastawieni, mając świadomość ogromnej roli czytania i książki dla rozwoju dzieci.
Relacja i zdjęcia: Wiesława Płóciennik
Zrealizowano:
Podczas Festynu z okazji Dnia Dziecka w naszej szkole odbyła się PARADA RODZIN LITERACKICH – Z POSZCZEGÓLNYCH CZĘŚCI „JEŻYCJADY” Małgorzaty Musierowicz .
Zmieniasz świat, dzień po dniu. Nieważne, że nie wszystko zdążysz zrobić. To, co robisz, jest dobre. A więc siłą rzeczy sprawiasz, że świat jest lepszy – chociaż o tę odrobinę.. to słowa przebijające się w książkach Małgorzaty Musierowicz.
Od początku roku w naszej szkole kładliśmy naciski na czytanie książek Małgorzaty Musierowicz, w których znajdujemy cudowny język, dowcipne dialogi, lekko ironiczne poczucie humoru.
W klasach młodszych odbywały się czwartki z Małgorzatą Musierowicz, podczas których dzieci słuchały oraz ilustrowały wysłuchane opowiadania, prowadziły dzienniki lektur oraz comiesięcznie mogły uczestniczyć w konkursie „Kto to powiedział” odgadując autora podanego cytatu”
Klasy starsze samodzielnie zapoznawały się z serią książek pt. „Jeżycjada, w której autorka stworzyła obraz ciepłej, pełnej miłości rodziny, która mimo konfliktów potrafi się wzajemnie wspierać w trudnych chwilach, i pokazała, że więzi rodzinne to prawdziwy skarb, dający człowiekowi poczucie bezpieczeństwa i pewności siebie.
Podczas PARADY RODZIN LITERACKICH zobaczyliśmy część tych postaci , w które wcielili się uczniowie klas IV-VI.
Komisja w składająca się z nauczycieli naszej szkoły wyłoniła najlepiej, najciekawiej ucharakteryzowaną rodzinę, którą okazała się grupa z klasy VI b.
Wszyscy uczestnicy otrzymali upominki i dyplomy za udział.
Serdeczne gratulacje i podziękowania dla wszystkich, także dla wychowawców za wsparcie tego przedsięwzięcia.
Organizator W. Płóciennik
Zdjęcia D. Krzeszowska
Rodzicu – Cała Polska czyta dzieciom – czytaj i Ty!
Powszechnie wiadomo, iż rodzina odgrywa bardzo ważną rolę w kształtowaniu nawyku czytania. To przede wszystkim od Państwa zależy, czy dziecko polubi czytanie.
Oto powody, dla których warto czytać dziecku książki:
- Czytanie książek zapewnia poczucie bezpieczeństwa i zacieśnia więź uczuciową między rodzicem a dzieckiem.
- Książki rozwijają wyobraźnię , fantazję, myślenie i pamięć. Po zakończeniu czytania możemy zapytać, co wydarzyło się później?
- Słuchanie bajek rozwija inteligencję dziecka, odkrywa pojęcia dobra i zła, wzbogaca słownictwo, uczy ładnego budowania zdań i zachęca do samodzielnej nauki czytania.
- Czytanie rozwija uczucia, czyni dzieci wrażliwszymi.
- Książki wyrabiają pasję kolekcjonerską.
- Słuchanie książek odpręża i wyrabia cierpliwość.
- Czytanie książeczek przekazuje nam wiele informacji o dziecku. Niektóre dzieci lubią słuchać tych samych bajek i to może być znak, że je coś nurtuje, niepokoi lub cieszy.
- Książki podpowiadają, jak porozumieć się z rówieśnikami i rodzeństwem. Kłótnia z kolegą, czy rodzeństwem to problem, ale w wielu książkach znajdują się podpowiedzi jak sobie z nimi poradzić.
- Czytanie rozwija umiejętności empatyczne, zdolności do przeżywania trudnych losów bohaterów.
- Nawyk czytania książek zapobiega uzależnieniom od gier komputerowych.
Szanowni Państwo, pamiętajmy, że nikt nie rodzi się z potrzebą czytania, tę potrzebę się nabywa w dzieciństwie. Dzieci, którym od najmłodszych lat czytamy, w których zaszczepiamy zamiłowanie do książek, na pewno będą czytać w przyszłości – czego Wam i sobie życzę.
Wiesława Płóciennik – nauczyciel bibliotekarz
ZAPRASZAMY DO PRZECZYTANIA ARTYKUŁU: